Előzőleg arról beszéltünk, hogy milyen problémákat generálhat a nem megfelelő számú és minőségű munkaerő, milyen károkat okozhat és hogyan tudod ezt elkerülni. A cikk végén, azt ígértem Neked, hogy mutatok két konkrét, számokkal is alátámasztott eszközt. Ha nem olvastad a cikket, itt éred el. Most pedig jöjjenek a számok:
Frissítés 2019: Sajnos a matek megváltozott. Ma már elvileg ugyanannyiba kerül a javaslatom, mintha béremelést adnál. Azért elvileg, mert most is azt vallom, többe kerül a munkatársad betegsége, mint az egészsége. Ha pedig Te nem adod, ő nem veszi megmagának...
Többször is írtam már az egészségbiztosítások fontosságáról, így ezeket most nem ismétlem.
A statisztikák azt mutatják, hogy egyre nagyobb igény van rá a dolgozók részéről. Kevesen tehetik meg az alacsonyabb keresetűek közül, hogy saját maguknak megfizessék a magán egészségügyi szolgáltatásokat, de örömmel veszik, ha munkahelyük lehetőséget biztosít erre.
Így a juttatások közül szívesen választják, főleg, ha a családjuknak, a szeretteiknek is felajánlod a lehetőséget.
Vagyis mi mindent kell kifizetned, ha egyik dolgozód kiesik betegség miatt? Ahhoz, hogy erre viszonylag jó közelítéssel válaszolhassunk, nézzük meg az átlagos statisztikai adatokat.
A KSH által közzétett mutatók szerint 2016-ban az 1 főre jutó átlagos táppénzes napok száma 6,3 nap volt. Egy táppénzes napra pedig 3.386 Ft-ot fizetett ki a társadalombiztosítás. A táppénzes napok számának kb. 8%-a gyermekápolás miatti táppénz, 7%-ának pedig üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés az oka.
A Te szemszögedből nézve azzal is számolnunk kell, hogy minden naptári évben az első 15 munkanap, az betegszabadság. Az erre járó 70%-os távolléti díjat (ami adó- és járulékköteles) Te fizeted, mint munkáltató, kivétel az üzemi baleset (100%), veszélyeztetett várandósság. Ezekre első naptól táppénz jár.
Számoláskor most nem foglalkozom azzal, hogy hány nap biztosítotti jogviszonya van a munkavállalónak, illetve azzal sem, hogy otthon vagy kórházban tölti-e ezeket a napokat. Amennyiben nem tudod pontosan (kétlem), mik a főbb táppénz-szabályok, itt találsz hivatalos segítséget.
Most a példában a bruttó bérét és a 60%-os táppénzt vesszük alapul. Átlagosan pedig 6 nap táppénzzel számolok, ami az elszámolás szabályai alapján naptári nap. 2016-ban a hazai bruttó átlagkereset 263.200 Ft volt, így a példában ezzel számolunk majd.
Itt azért azt is vedd majd figyelembe, amikor átgondolod mindazt, amit olvastál, hogy szintén a KSH adatok szerint 2017-ben 13,1%-kal nőtt a bruttó átlagbér.
Feltételezzük még, hogy 10 fő a munkatársaid száma, az éves nettó árbevételed a példa kedvéért legyen 70 millió Ft.
Ez utóbbihoz is a KSH statisztikákat hívtam segítségül, mely szerint egy ilyen kategóriájú vállalkozásra jutó éves nettó árbevétel 2016-ban átlagosan 70,8 millió Ft volt. A számításoknál az egyszerűség kedvéért kerekíteni fogok, és 1 évre vetítve számolok.
Azt jelenti, hogy az átlagos statisztikai adatokkal számolva akár 1.500.000 Ft-ba is kerülhet Neked egy 10 fős cég esetén a munkatársaid betegsége évente!
Már hallom is az ellenérveidet, hiszen nem lesz mindenki ennyit beteg. Ez vagy igaz vagy nem. Sosem tudhatod, mi minden fog történni.
Lehet kevesebb, de több is, például egy komolyabb betegség (infarktus, daganat) tovább húzódik, egy tisztességes influenza járvány egyszerre többeket is ledönt a lábáról, az üzemi baleset során elszenvedett sérülések pedig általában komolyak és lassan gyógyulnak.
Az sem mindegy, hogy kell-e felvenned valakit a kieső ember helyére vagy elég helyettesíteni némi átmeneti átszervezéssel.
Milyen költségeid merülhetnek még fel a betegszabadság + táppénz kiadáson felül?
Maradjunk a fenti számoknál. Tegyük fel, hogy 2 csoportban különböző szintű juttatást adnál, ezért 3 fő kulcsemberednek magasabb biztonságot kínálsz. Mindkét csoportban az átlagos életkor 40 év legyen.
Ez esetben az éves díjad egészségbiztosítás esetén 484.500 Ft lesz. Mit kapsz ezért a pénzért? Várakozási idő és várólisták nélküli magas színvonalú magán egészségügyi orvosi ellátást, további külön díjak nélkül:
Lehetőséged van még szűrővizsgálatokkal és kórházi csomaggal bővíteni.
Az átlagos számok alapján a dolgozóid betegsége egy évben akár több, mint 1.500.000 Ft-odba is kerülhet.
Ezzel szemben a színvonalas ellátásukért, a gyors diagnózisért, a kevesebb kieső időért mindössze 484.500 Ft az ár.
Ez kevesebb, mint az egyharmada! Ha azt is hozzávesszük, hogy a vállalkozásodat nem 1 évre tervezted, akkor 10-20 év viszonylatában több millió Ft-nyi érv szól az egészségbiztosítás mellett.
Tehát: kevesebb kieső idő, jobb termelékenység, optimalizált költségek, adócsökkentés - ez áll szemben a fentebb felsorolt kiadásokkal.
Akkor Neked mi éri meg jobban? Kockáztatsz, hátha senki sem lesz beteg és senkit sem ér baleset, vagy felkészülsz és megelőzve a felesleges kiadásokat felelős vezetőként elősegíted munkatársaid öngondoskodását?
Ez csak egy a számtalan lehetőség közül. A különböző biztosítók különböző csomagokkal és árakkal dolgoznak. Kombinálhatod még egyéb elemekkel is, több csoportra osztva a teljes létszámot, személyre szabottabb szolgáltatási értékekkel.
Nekem, mint szakértő pénzügyi tanácsadónak az a dolgom, hogy megkeressem azt a megoldást, ami a leginkább illeszkedik a Te lehetőségeidhez és elvárásaidhoz. Pénzügyi tervezéssel a tanácsadásom során pedig összehangoljuk a vállalkozói és magén pénzügyi céljaidat is.
A következő részben egy másik lehetőséget mutatok meg Neked számokkal alátámasztva. Várlak vissza! Amennyiben nem szeretnél lemaradni róla, kattints!
Amennyiben kérdésed van, küldd el nekem vagy hívj fel!
Dönts tudatosan és erősödj meg pénzügyileg!
Móni
(Szerző és fotó: Czirákiné Kocsis Mónika - minden jog fenntartva (2017.10.17.), Rajz: Cziráki Alexandra - minden jog fenntartva)
Olvasd el korábbi cikkeimet és a weboldalam információit az egészségbiztosítással kapcsolatban:
Címkék : egészségbiztosítás, magánegészségügy, juttatások, adómentes juttatás, munkavállalói elégedettség, munkaerő megtartása, öngondoskodás, családvédelem, költség optimalizálás, pénzügyi tervezés, pénzügyi tanácsadás, profi pénzügyi tanácsadó, pénzügyi célok, pénzügyi tudatosság, pénzügyek okosan, Cafetéria 2018, egészségügyi ellátás
Írásaimban megmutatom a főbb buktatókat, összegyűjtöm a szempontokat, összehasonlításokat és kalkulációkat készítek a pénzügyi döntéseid megkönnyítésére, a megfelelő tanácsadó kiválasztására. Naprakész információkat találsz napi pénzügyeidhez. Segítek akkor is, ha pénzügyi tanácsadó vagy, hogy szakmailag felkészültebben, valóban ügyfélérdekből tárgyalhass, és valós segítővé válhass, mert érdemes, széles piaci ismeretekkel, megfelelő szakértelemmel, etikusan dolgozni. Ha független pénzügyi tanácsadóra van szükséged a pénzügyi problémád megoldásához, vagy szívesen lennél a munkatársunk, hívj fel :)
Úgy gondolod Te is, hogy hozzáértő és etikus független pénzügyi tanácsadókra van szükség? Fontosnak tartod Te is a pénzügyi tudatosságot? Segíts nekünk, hogy minél több emberhez jusson el blogunk, és kattints a "Tetszik az oldal" gombra :)
Örömmel tölt el, ha elég értékesnek találod írásaimat vagy az általam készített képeket, infografikákat és grafikonokat, hogy felhasználd. Forrásmegjelöléssel linkelve az oldalamat, szabadon teheted. Sokat dolgozom azzal, hogy a legjobbat adjam Neked, ezért kérlek, becsüld meg ezzel azt, amit kapsz blogbejegyzéseim által. Minden más felhasználása az oldalon található tartalmaknak szerzői jogokat sért. Köszönettel, Cziráki Móni, szerző, Etikuspénzügyek.hu.
Még több értékes információt szeretnél? Kérd a Heti PénzTippet, melyben hetente küldök hasznos ötleteket, szempontokat, híreket a mindennapi pénzügyeidhez. KATTINTS!
Jól jönne néhány konkrét válasz a kérdéseidre? Eltűnt a pénzügyi tanácsadód? Belebonyolódtál a pénzügyi termékek útvesztőjébe? Csak írj vagy hívj, és beszélgessünk arról, ami Neked fontos pénzügyeidben. Apró betűk nélkül...
Magad vennéd a kezedbe a pénzügyeidet, hogy elérhesd az anyagi biztonságot vagy akár a pénzügyi szabadságot? Szívesen tanulnál, fejlődnél ennek érdekében? Megnyitottuk az Érted a Pénzed - Pénzügyi tudatosság Akadémiát!
Szívesen kötöd saját magad a biztosításaidat? Használd utasbiztosítás, lakásbiztosítás, KGFB és CASCO biztosítás megkötéséhez kalkulátorunkat! Miért előnyösebb ez számodra, mint más internetes alkuszok felületei? Mert azonnali, korrekt ajánlatösszehasonlítást kapsz. Probléma esetén pedig ügyfélszolgáltaunk és mi magunk segítünk megoldani azt - legyen szó ügyintézésről, káreseményről, változtatásokról. Itt kezdd!:
Az Etikuspénzügyek.hu blogon, amely 2017.január 6-án indult, 2020. május 10-ig az
oldalmegtekintések száma 521.599
volt, ami naponta 400-500 oldal olvasót jelent. Szükséged van ránk Neked is :)?
Lakásbiztosítás ajánlatot kérek
"Mónikát lelkiismeretes és sikerorientált pénzügyi szakembernek és vezetőnek ismertem meg. Olyan ember aki komoly háttérismerettel és emberközpontú szemlélettel felvértezve támogatja kollégáit, ügyfeleit." (Jacsó László, Etyek - coach, tréner)
Kedvet kaptál ahhoz, hogy kipróbáld Magad pénzügyi tanácsadóként? Szakmabeli vagy és szeretnél kiteljesedni? Támogatásra vagy épp önállóságra vágysz? Beszélgessünk!
MEGLEPETÉS női magazin - 40 évesen nyugdíjba vonulni? - Papp Noémi cikkében szakértői közreműködés
RTL KLUB - PénzÜgyesek vetélkedő - szakértő tanácsadói közreműködés, a feladatok kitalálása és összeállítása, valamint részvétel a zsűriben
ATV Híradóban Somos Andrással pénzügyi szakértőként arról, mi a következménye a karácsonyra felvett személyi kölcsönöknek
Interjút készítettek velem a pénzügyi tanácsadók munkájáról, elveimről és a NOK-ról A feltett kérdésekre adott válaszaimat a bdpst24.hu oldalán olvashatod.
Interjúra hívott az Üzletem.hu oldal. Karrierről, szakmai kihívásokról, elvekről, tervekről beszélgettünk. Hiszen megtaláltam a küldetést, ami megállíthatatlanul hajt előre. Itt olvashatod
SEM IDŐD, SEM ENERGIÁD pénzügyi termékekkel, biztosításokkal foglalkozni? Eltűnt a pénzügyi tanácsadód, vagy meguntad, hogy már a sokadik hív fel, mostantól majd ő lesz az? Nincs pénzed, de szeretnéd, ha idővel lenne biztonságot adó megtakarításod? Van pénzed, de nem tudod, hogyan gyarapítsd okosan?
KÉRJ SZAKÉRTŐI SEGÍTSÉGET ! Független pénzügyi tanácsadás, ami Rólad szól - apró betűk nélkül...
VAGY TANULJ és fejlődj saját időbeosztásod és tempód szerint! Ezt kínálja a pénzügyi tudatosság akadémiánk!
INFORMÁCIÓT KERESEL PÉNZÜGYI TERMÉKEKKEL KAPCSOLATBAN? KATTINTS ÉS TALÁLD MEG ÚJ WEBOLDALAMON!
MIUTÁN FELIRATKOZTÁL KATTINTS A KÉPRE ÉS KÜLDD EL, MIRŐL OLVASNÁL SZÍVESEN!