Csak kapkodjuk a fejünket, ahogy a tikkadt nyári hőségben felgyorsultak honatyáink. Mintha napszúrást kaptak volna a törvényhozók. Mégsem az a megoldás, hogy szapuljuk őket meg hisztizünk. Inkább találjuk ki, hogyan tovább. Van élet KATA halála után?
Ebben a cikkben összegyűjtöttem Neked, mi minden változik és hogyan. Megnézzük azt is, hogy min érdemes változtatnod a túléléshez, vagyis ahhoz, hogy a küszöbön álló válsággal fűszerezett törvényi változások ellenére se roppanjon össze a költségvetésed.
Írásom első részében a KATA változás miatt ötletelünk, második részében pedig a rezsicsökkentés csökkentésének szemszögéből vizsgálódunk.
Hétfőn este megjelent végre a Magyar Közlönyben (2022. évi 118. szám) is a KATA törvény változása, így már hivatalos. Az új szabályok 2022.08.01-jén ill. 2022.09.01-jén lépnek életbe. Nézzük, mi változott és mit is tehetsz:
Mielőtt bármit tennél, érdemes megvárni a NAV által kiadott tájékoztatókat az áttérés módjáról, és csak miután a könyvelődnek is volt ideje értelmezni és felkészülni, akkor dönts. Augusztus 31-ig még van időd, ne kapkodj semmiképp. Mi is folyamatosan frissítjük a cikket, ha újabb információ jelenik meg.
Addig is egy dolog biztos: valószínű, hogy vállalkoznod sokkal okosabban és jobban kell, mint eddig tetted. Fogadd el, hogy fájni fog...
Egyéni vállalkozóként => Szja tv. szerinti vállalkozói jövedelem tételes költségelszámolás szerinti adózás vagy átalányadó?
Hogy néz ki a matek? Mutatom a fenti képen (ha új ablakban megnyitod, nagyobban olvasható).
Azt még fontos tudnod, hogy a fenti matek azzal is számol, hogy főállású egyéni vállalkozóként ugyanis mindenképp fizetned kell a járulékot legalább a minimálbér vagy garantált bérminimum után - a táblában az utóbbival számolok - 18,5% TB és 13% SzocHo. Akkor is, ha egyébként adómentes a jövedelem. Ha viszont elsőre nagy összeget számlázol, akkor ennél jobb a kép, hisz az 1,2 millió Ft bevételig valóban adó és járulékmentes leszel.
Tehát, ha például januárban kiszámlázol 1,5 millió Ft-ot, akkor rendben vagy. Az 1,2 millió Ft-ra semmit nem kell fizetned csak a 300 ezer forint utána fizeted az adót és járulékot. De ha csak 500 ezer forintot számlázol, akkor bizony, bár SZJA-t nem kell fizetned rá, de TB-t és SzocHo-t igen 2022-ben 200e vagy 260e után (attól függően, hogy rád a minimálbér vagy a garantált bérminimum vonatkozik), ahol a SzocHo alapja ezek 112,5%-a.
Ha viszont van 36 órát elérő munkaviszonyod, akkor az 1,2 millió Ft bevételig valóban adó és járulékmentes vagy.
Persze amennyiben van bőven költséged, akkor lehetséges, hogy jobban megéri a tételes költségelszámolás szerint adózni. A példák azoknak a "volt" kisadózó vállalkozóknak segítenek inkább, akiknek kevés elszámolható költségük van (ez nem jelenti azt, hogy nincs sok olyan, ami nem elszámolható).
A kalkulációk főállású vállalkozókra vonatkoznak. Mellékállásban vállalkozóként vagy diákként a kötelezően a minimálbér / garantált bérminimum utáni "munkáltatói" terheket nem kell megfizetned (TB 18,5% és Szocho legalább a bérminimumig 13% x 112,5%, felette 13%). Nyugdíjas kiegészítő tevékenységű vállalkozóként pedig csak 15% SZJA fizetési kötelezettséged lesz.
Ha vannak adókedvezményeid, használd ki őket mindenképp! A főállású átalányadózóra vonatkozóingyenes kalkulátort (40% költséghányaddal, SZJA kedvezmények nélkül) itt találod:
A kalkulációk alapján az is egyértelmű, hogy nagyon nem mindegy, milyen elosztásban számlázol. Általánosságban az látszik, hogy akkor jársz a legjobban főállású egyéni vállalkozóként, ha már az első hónapban kiszámlázod az adómentes határhoz tartozó bevételt. Ezt Te is ellenőrizheted az átalányadó kalkulátorban, amit készítettem.
Bt-ként => KIVA vagy TAO? - mindenképp könyvvizsgálatra lesz szükség! Kattints a képre, ahol letöltheted a Pénzügyminisztérium oldaláról a TAO vs KIVA kalkulátort!
Az biztos, hogy nem lesz általános szabály arra, hogy mit válassz a régi KATA helyett. Lehet, hogy neked továbbra is tökéletes az új KATA, lehet, hogy átalányadózás vagy épp a tételes költségelszámolás. De azt is érdemes megvizsgálnod, hogy jobban jársz-e, ha egyéni vállalkozás helyett inkább cég alapításban gondolkodsz.
Sőt, az is elképzelhető, hogy jobb, ha kiszállsz. Azt gondolom, ugyanis, hogy ezentúl csak azoknak érdemes vállalkozni, akik valóban vállalkozók és akként is gondolkodnak...
Tipp 1.:
Eddig KATA szerint adózó Bt esetén, ha vannak magán és céges ügyfeleitek is, akkor alternatív megoldás lehet, ha a Bt. a továbbiakban a céges ügyfeleket szolgálja ki, azonban a kültag elindítja az egyéni vállalkozását kisadózóként főállásban a magánszemély ügyfelek kiszolgálásához. Amennyiben mindenképp a beltagnak kellene folytatni KATA-sként, akkor cseréljetek beltagot...
Tipp 2.:
Időt nyerhetsz még, ha ritkán számlázol cégnek. Ha például bejelentkezel szeptembertől is a KATA adózás haálya alá, mert várhatóan magánszemélyek lesznek csak az ügyfeleid, de decemberben mégis ki kell állítanod számlát egy cégnek, akkor is nyertél még 3 hónapot, ami alatt van időd kitalálni, hogyan tovább.
Tipp 3.:
Az áttérés szabályai szerint a kisadózó vállalkozások tételes adója hatálya alá tartozó egyéni vállalkozónak az adóalanyisága megszűnésének utolsó napján megszerzett bevételnek kell tekinteni minden olyan ellenértéket, amelyről kiállított bizonylat szerinti teljesítési időpont a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság időszakára esik.
Ez azt jelenti, hogy amit még kiszámlázol augusztus 31-ig az még KATA bevételnek számít, a teljesítéstől, vagyis az ellenérték megérkezésének időpontjától függetlenül. Ezért a céges számlákat célszerű még így megoldanotok. Mivel a keretösszeg megemelésével 08.31-ig 12 milió Ft lehet a bevételed, így nem kell aggódnod azon, hogy büntető adó terhelne. Persze a 3 millió Ft-os határra cégenként figyelned kell...
Tipp 4.:
Amennyiben épp szünetel a vállalkozásod (max. 3 évig lehet), akkor most nincs teendőd. Így időt nyersz ahhoz, hogy kitaláld, milyen adózási formában érdemes majd tovább folytatnod. Arra is felhasználhatod ezt az időt, hogy átgondold, ugyanazt és ugyanolyan módon tervezed tovább csinálni vállalkozóként, vagy kitalálsz valami mást.
Tipp 5.:
Ha a tevékenységed elbírja, külföldi vállalkozás alapításán is érdemes lehet elgondolkodnod. De légy nagyon körültekintő, és ne feledkezz meg az árfolyamról sem, amikor kint az adók befizetéséről van szó!
Tipp 6.:
Ha garantált minimálbér után kell fizetned az adót és járulékot átalányadózást választva, akkor alsó hangon kb. 120 ezer forint fizetendő költséged keletkezik emiatt. Akkor is, ha nincs egy forint bevételed sem. Logikus lépés lenne az áremelés. De másképp is lehet - bővítsd a szolgáltatásaidat!
Néhány ötlet:
A főfoglalkozású egyéni vállalkozó az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény (a továbbiakban: Evectv.) szerinti egyéni vállalkozói nyilvántartásban rögzített tevékenysége(i) alapján keletkező adó- és más közteherfizetési kötelezettségének választása és jogosultsága esetén e törvény szabályai szerint tehet eleget.
Tehát: megszűnt a KATA választásának lehetősége Számodra, amennyiben
Az nem akadálya a KATA szerinti adózás választásának, ha egyébként az adóévre a bejelntést megelőzően az SZJA tv. szerinti átalányadózást választottál.
A kisadózói adóalanyiság a választás bejelentését követő hónap első napjával jön létre. Továbbra sem választhatod a KATA szerinti adózást, ha
Megszűnik a kisadózói adóalanyiság, ha:
Tehát: az utolsó pont azt jelenti, hogy ha mégis kiadnál cégnek számlát (pl. autószerelő vagy és céges autót hoznak hozzád javításra és a cég nevére kérik a számlát), akkor a számla dátumát megelőző napon véget ér a KATA szerinti adózás lehetősége Számodra.
Ha a KATA adóalanyiság év közben szűnik meg, a nyilatkozatot a bevételről az adóalanyiság megszűnését követő 30 napon belül kell megtenni.
Az egyéni vállalkozó a kisadózói adóalanyisága megszűnése bejelentésével egyidejűleg az egyéni vállalkozó átalányadózására vonatkozó rendelkezések alkalmazását is bejelentheti, ha a bejelentés időpontjában megfelel az Szja tv-ben foglalt valamennyi feltételnek.
Az egyéni vállalkozó a kisadózói adóalanyisága megszűnésének adóévét követő első adóév első napjára vonatkozóan – az Szja tv-nek a nyilvántartásra vonatkozó rendelkezései megfelelő alkalmazásával – részletes vagyonleltárt készít minden olyan eszközéről, amelyet vállalkozói tevékenysége keretében fog használni.
A kisadózói adóalanyiságot megelőzően a kisadózó vállalkozások tételes adója hatálya alá tartozó egyéni vállalkozónak az adóalanyisága megszűnésének utolsó napján megszerzett bevételnek kell tekinteni minden olyan ellenértéket, amelyről kiállított bizonylat szerinti teljesítési időpont a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság időszakára esik.
Az e törvényadóalanyiság bejelentésére vonatkozó nyilatkozat 2022. augusztus 1-jétől tehető meg a 4. §-ban foglalt szabályok szerint. Az e törvény szerinti adóalanyiság bejelentésére vonatkozóan 2022. szeptember 25-éig megtett nyilatkozat alapján az adóalanyiság a 4. § (1) bekezdésétől eltérően 2022. szeptember 1-jétől jön létre.
Az e törvény szerinti adóalanyiság választására nem jogosult, 2022. augusztus 31-én a kisadózó vállalkozások tételes adóját alkalmazó egyéni vállalkozó az Szja tv. 50–56. §-a szerinti átalányadózás választását a 2022. adóévre (a hátralevő időszakra) vonatkozóan 2022. október 31-éig jelentheti be. A bejelentés módját és formáját az állami adó-és vámhatóság honlapján 2022. augusztus 15-éig közzé teszi.
Az áttérés szabályai - kisadózó társasvállalkozás
A kisadózó vállalkozások tételes adója hatálya alól a társasági adó hatálya alá áttért adózó a társaságiadó-alap megállapításakor az adózás előtti eredményét úgy módosítja, hogy ne tartalmazza azt az adózás előtti eredményben elszámolt összeget, amelyet az adózó a kisadózó vállalkozás bevételeként már figyelembe vett, vagy amely költségként, ráfordításként e bevételhez tartozik.
A kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyisága előtt megszerzett, előállított immateriális jószág, tárgyi eszköz alapján a társasági adó alapjánál döntése szerint folytathatja az értékcsökkenési leírást.
A társasági adó hatálya alá áttérő adózó esetében a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiságot megelőző időszakból fennmaradt összes elhatárolt veszteségből
a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyisága időszakának minden 12 hónapjában 20-20 százalékot, 12 hónapnál rövidebb időszak esetén annak időarányos részét elszámoltnak kell tekinteni.
A fizetendő KATA mértéke 50 000 Ft havonta. 2022.09.01-től a KATA törvényváltozás következtében megszűnik a 25 000 Ft-os (mellékállású vállalkozók) és a 75 000 Ft-os (emelt összegű) adófizetés lehetősége.
Az éves keretösszeg 18 000 000 Ft. Ezen keretösszeg felett a KATA vállalkozásnak 40%-os mértékű különadót kell fizetnie, vagyis a bevételed több, mint azadófizetési kötelezettség hónapjai x 1 500 000 Ft.
2022-ben ezt úgy kell érteni, hogy 08.31-ig is már ezzel számolhatsz, vagyis ha kénytelen vagy kilépni a KATA-ból, akkor is kiszámlázhatsz addig a havi 1,5 milliós átlaggal.
A TB ellátásokhoz a járulék alapja pedig 108 000 Ft (táppénz, nyugdíj, stb.)
Azonban figyelj az alanyi ÁFA mentesség határára, az ugyanis megmaradt az eredeti 12 000 000 Ft!
Az egyéni vállalkozó által a vállalkozási tevékenységével összefüggésben bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték (kivételek!), ideértve a tevékenység végzéséhez kapott támogatást és a külföldön is adóköteles bevételt, valamint az az összeg, amelyet az adóalany az általa kibocsátott bizonylat alapján az adóalanyisága megszűnése napjáig még nem szerzett meg.
Tehát: amit még augusztus 31-ig kiszámlázol, az még mind KATA bevétel lesz. Akkor is, ha 09.01-től már nem választhatod 2022 hátralevő részére a KATA szerinti adózást. Ugyanis, ha valakinek a KATA adóalanyisága megszűnik 2022. augusztus 31-én, de addig nem kapja meg az általa kibocsátott bizonylat ellenértékét, akkor a törvény az adóalanyiság utolsó napján ezt is megszerzett bevételnek tekinti.
Visszavárlak a második résszel! Addig is oszd meg a cikket ismerőseiddel, hogy segíts nekik átgondolni a további lehetőségeiket :). Oszd meg velük az adókalkulátort is!
Dönts tudatosan és erősödj meg pénzügyileg!
Móni
(Szerző és képek: Czirákiné Kocsis Mónika - minden jog fenntartva (2022.07.19.))
Címkék : KATA vállalkozó, KATA 2022, KATA változás, egyéni vállalkozó, infláció, válság, vállalkozói pénzügyek, vállalkozás, adókalkulátor, átalányadó kalkulátor, tudatos pénzügyi döntés, tudatos pénzügyek, pénzügyi tudatosság
Írásaimban megmutatom a főbb buktatókat, összegyűjtöm a szempontokat, összehasonlításokat és kalkulációkat készítek a pénzügyi döntéseid megkönnyítésére, a megfelelő tanácsadó kiválasztására. Naprakész információkat találsz napi pénzügyeidhez. Segítek akkor is, ha pénzügyi tanácsadó vagy, hogy szakmailag felkészültebben, valóban ügyfélérdekből tárgyalhass, és valós segítővé válhass, mert érdemes, széles piaci ismeretekkel, megfelelő szakértelemmel, etikusan dolgozni. Ha független pénzügyi tanácsadóra van szükséged a pénzügyi problémád megoldásához, vagy szívesen lennél a munkatársunk, hívj fel :)
Úgy gondolod Te is, hogy hozzáértő és etikus független pénzügyi tanácsadókra van szükség? Fontosnak tartod Te is a pénzügyi tudatosságot? Segíts nekünk, hogy minél több emberhez jusson el blogunk, és kattints a "Tetszik az oldal" gombra :)
Örömmel tölt el, ha elég értékesnek találod írásaimat vagy az általam készített képeket, infografikákat és grafikonokat, hogy felhasználd. Forrásmegjelöléssel linkelve az oldalamat, szabadon teheted. Sokat dolgozom azzal, hogy a legjobbat adjam Neked, ezért kérlek, becsüld meg ezzel azt, amit kapsz blogbejegyzéseim által. Minden más felhasználása az oldalon található tartalmaknak szerzői jogokat sért. Köszönettel, Cziráki Móni, szerző, Etikuspénzügyek.hu.
Még több értékes információt szeretnél? Kérd a Heti PénzTippet, melyben hetente küldök hasznos ötleteket, szempontokat, híreket a mindennapi pénzügyeidhez. KATTINTS!
Jól jönne néhány konkrét válasz a kérdéseidre? Eltűnt a pénzügyi tanácsadód? Belebonyolódtál a pénzügyi termékek útvesztőjébe? Csak írj vagy hívj, és beszélgessünk arról, ami Neked fontos pénzügyeidben. Apró betűk nélkül...
Magad vennéd a kezedbe a pénzügyeidet, hogy elérhesd az anyagi biztonságot vagy akár a pénzügyi szabadságot? Szívesen tanulnál, fejlődnél ennek érdekében? Megnyitottuk az Érted a Pénzed - Pénzügyi tudatosság Akadémiát!
Szívesen kötöd saját magad a biztosításaidat? Használd utasbiztosítás, lakásbiztosítás, KGFB és CASCO biztosítás megkötéséhez kalkulátorunkat! Miért előnyösebb ez számodra, mint más internetes alkuszok felületei? Mert azonnali, korrekt ajánlatösszehasonlítást kapsz. Probléma esetén pedig ügyfélszolgáltaunk és mi magunk segítünk megoldani azt - legyen szó ügyintézésről, káreseményről, változtatásokról. Itt kezdd!:
Az Etikuspénzügyek.hu blogon, amely 2017.január 6-án indult, 2020. május 10-ig az
oldalmegtekintések száma 521.599
volt, ami naponta 400-500 oldal olvasót jelent. Szükséged van ránk Neked is :)?
Lakásbiztosítás ajánlatot kérek
"Mónikát lelkiismeretes és sikerorientált pénzügyi szakembernek és vezetőnek ismertem meg. Olyan ember aki komoly háttérismerettel és emberközpontú szemlélettel felvértezve támogatja kollégáit, ügyfeleit." (Jacsó László, Etyek - coach, tréner)
Kedvet kaptál ahhoz, hogy kipróbáld Magad pénzügyi tanácsadóként? Szakmabeli vagy és szeretnél kiteljesedni? Támogatásra vagy épp önállóságra vágysz? Beszélgessünk!
MEGLEPETÉS női magazin - 40 évesen nyugdíjba vonulni? - Papp Noémi cikkében szakértői közreműködés
RTL KLUB - PénzÜgyesek vetélkedő - szakértő tanácsadói közreműködés, a feladatok kitalálása és összeállítása, valamint részvétel a zsűriben
ATV Híradóban Somos Andrással pénzügyi szakértőként arról, mi a következménye a karácsonyra felvett személyi kölcsönöknek
Interjút készítettek velem a pénzügyi tanácsadók munkájáról, elveimről és a NOK-ról A feltett kérdésekre adott válaszaimat a bdpst24.hu oldalán olvashatod.
Interjúra hívott az Üzletem.hu oldal. Karrierről, szakmai kihívásokról, elvekről, tervekről beszélgettünk. Hiszen megtaláltam a küldetést, ami megállíthatatlanul hajt előre. Itt olvashatod
SEM IDŐD, SEM ENERGIÁD pénzügyi termékekkel, biztosításokkal foglalkozni? Eltűnt a pénzügyi tanácsadód, vagy meguntad, hogy már a sokadik hív fel, mostantól majd ő lesz az? Nincs pénzed, de szeretnéd, ha idővel lenne biztonságot adó megtakarításod? Van pénzed, de nem tudod, hogyan gyarapítsd okosan?
KÉRJ SZAKÉRTŐI SEGÍTSÉGET ! Független pénzügyi tanácsadás, ami Rólad szól - apró betűk nélkül...
VAGY TANULJ és fejlődj saját időbeosztásod és tempód szerint! Ezt kínálja a pénzügyi tudatosság akadémiánk!
INFORMÁCIÓT KERESEL PÉNZÜGYI TERMÉKEKKEL KAPCSOLATBAN? KATTINTS ÉS TALÁLD MEG ÚJ WEBOLDALAMON!
MIUTÁN FELIRATKOZTÁL KATTINTS A KÉPRE ÉS KÜLDD EL, MIRŐL OLVASNÁL SZÍVESEN!